fbpx
Mida toob kaasa 2023. aasta hooldereform?

13/04/2023 at 13:23 · · 0 comments

Mida toob kaasa 2023. aasta hooldereform?

Kes peab maksma hooldekodu eest? Kui suur on hooldekodu kohamaksu toetus? Iga muudatusega käib kaasas omajagu segadust ja info otsimist. Räägime lihtsalt ja lühidalt, kuidas muutub 2023. aastal hooldekodu teenuse eest tasumise kord.

Millal jõustub hooldereform?

Riigikogu võttis 2022. aastal vastu sotsiaalhoolekande seaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduseelnõu, mis jõustub 2023. aasta 1. juulist. See muudab hooldekodukoha soodsamaks ning parandab üldhooldusteenuse kvaliteeti. 

Mida tähendab hooldereform pensionäridele ja nende lähedastele?

Hooldekodureformi tulemusena katab keskmine pension hooldekodu koha maksumuse. See muudab eakatekodu teenuse klientidele soodsamaks, säästes teenuse saajale aastas tuhandeid eurosid. 

Kui varasemalt pidi eakatekodu teenuse eest tasuma pensionär ja tema lähedased, siis nüüdsest hüvitab hooldustöötajate kulud kohalik omavalitsus. Teenuse saaja tasuda jäävad vaid majutus- ja toitlustuskulud jm teenuse osutamisega seotud kulud. Keskmisest vanaduspensionist madalama sissetuleku saajatele hüvitab kohalik omavalitsus osaliselt ka nende majutus- ja toitlustuskulud. 

Piirangud

Hooldekodude kohatasud on erinevad ning omavalitsused võivad hoolduskulude tasumisele seada piirmäära. Kuigi piirmäär ei mõjuta hooldekodu valimist, siis võib see summa olla ebapiisav kõigis hooldekodudes hoolduskulude katmiseks. Piirmäärast ülejääv osa tuleb tasuda teenuse saajal.

Kui suur on hüvitatav kulu Lossipargi eakatekodus?

Lossipargi eakatekodu prognoositav hüvitatava kulu suurus on 685-735 €/kuus. Teenuse saajale jääb seega tasuda 365-615 €/kuus, mille katab keskmine pension. Hüvitatava kulu suurus sõltub kliendi hooldustasemest. 

Erinevate hooldustasemete ja nende maksumuse kohta loe täpsemalt siit.

Categories: blogi

Lisa kommentaar